Žehnání vína 2007

Autor: P. Oldřich Chocholáč <deblin(at)centrum.cz>, Téma: Stalo se, Vydáno dne: 29. 12. 2007

Tak jako vloni i letos se na svátek svatého Jana Evangelisty žehnalo a ochutnávalo víno.

Podle prastaré tradice apoštol Jan kdysi požehnal nádobu s otráveným vínem a zbavil tím jed jeho účinku. Žehnání vína v den jeho svátku 27. prosince připomíná tuto událost a zdůrazňuje i přikázání lásky zaznamenané v jeho spisech. Proto se při podávání požehnaného vína  k pití  říká:  "Pij lásku svatého Jana".

Letos bylo před oltářem před slavnostní bohoslužbou k požehnání přichystáno podstatně více lahví vína než v loňském roce. Po mši svaté ve farním kostele jsme se pak sešli na deblínské faře k ochutnávce požehnaných darů. K vínu jsme mohli ochutnat i skvělé uzené z šikovných rukou pana Gelnara, za což mu patří velký dík.
S oslavou svátku svatého apoštola Jana jsme mohli zároveň oslavit i jmeniny našeho pana kostelníka Jana Koudelky.
Mezi naši slavící farní rodinu přijeli i někteří mladí z Doubravníka, se kterými jsme se mohli lépe poznat v létě na Celostátním setkání mládeže v Táboře. Zcela bez problémů zapadli mezi nás a pomohli naplnit nejen farní sál, ale i farní kancelář. Fara se pro tento večer stala opět malou.
Během večera se utvořil a vesela zpival i " Deblínský akademický sbor", tvořený převážně z  akademicky titulovaných hlav.
V radosti a zpěvu jsme tak mohli do pozdnějších hodin oslavit sv. Jana Evangelisty a radovat se z Boží přízně a obdarování, kterého se nám během uplynulého roku tolik v naší farnosti dostalo.
Příští rok na sv. Jana na deblinske faře nashledanou.

Fotografie z žehnání vína ve Fotogalerii ZDE