Primice před 60. roky

V deblínské farnosti se v průběhu staletí jistě narodila a vyrostla celá řada kněží, členů řádů a řádových sester. Bohužel o nich víme více až z minulého století, kdy jsou v kronice zmíněni deblínští rodáci Antonín Mašek, farář v Opatově, Antonín Hejl, František Gebauer, farář v Bohuslavicích u Vyškova, syn dlouholetého deblínského učitele, a syn dalšího učitele, Eduard Opálka, biskupslý rada, který byl deblínským farářem v letech 1902 až 1926.

Největší počet pamětníků si ale pravděpodobně vzpomene na bratry Aloise a Františka Kolářovy. Nadaní studenti vychovávní přísnou maminkou si od gymnaziálních studií plánovali studia vysokoškolská a jejich rozhodnutí stát se knězi ovlivnila i skutečnost, že protektorátní úřady všechny světské vysoké školy zavřely. A tak se v červenci roku 1945 konala primiční slavnost staršího z bratrů, Aloise (1920-1985) a v červenci 1947 primiční slavnost Františka (1924-1973). To byla na dlouhých 60 let poslední příležitost takovou slavnost v Deblíně zažít.

Kolářovi chlapci byli povahově odlišní, Alois hloubavější, s velkým zájmem o přírodní vědy, dával přednost studovně a do posledních let byl farářem v nedalekém Doubravníku. Mladší František miloval stejně jako jejich otec, známý kapelník, hudbu a společnost a po řadě jiných míst působil nakonec v Čebíně a ve Žďárci. Oba dosáhli titulu doktor teologie (ThDr.). V těchto farnostech starší lidé dosud s úctou vzpomínají na oba kněze, na jejich pochopení pro lidské slabosti, sílu vyrovnat se s nepřízní doby a politické situace a připravenost kdykoliv vyslechnout a v rámci svých možností pomáhat.

Je to tedy 60 let a farnost čeká primiční slavnost Tomáše Koumala. Všichni věříme, že Tomáš půjde ve šlépějích svých deblínských předchůdců a přejeme mu hodně síly a moudrosti, které jsou mimo jiné tak důležité pro toto těžké povolání v každé době.

Marie Antlová
kronikářka

Autor: | Vydáno dne 17. 06. 2007 | 3290 přečtení | Vytisknout článek

10.10.2020: Dispenz
Biskup uděluje až do odvolání věřícím v brněnské diecézi dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

10.10.2020: Pohřeb
Od 22. října u pohřbu je povolena účast 10 osob.

10.10.2020: Mše
Veřejné bohoslužby jsou zrušeny. Individuální duchovní péče je povolena. Budou tedy jen soukromé pro členy jedné rodiny, která si dala na mši svatou intenci.