Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Stalo se

Loučení biskupa Pavla s Litoměřicemi

Je  velmi těžké vylíčit atmosféru děkovné bohoslužby někomu, kdo tam nebyl.  Jsou věci mezi nebem a zemí, které se jednoduše nedají popsat. Prosím všechny, kdo tam byli, aby se pokusili podělit o své zážitky, aby se nám podařilo složit mozaiku dojmů, z té velkolepé Boží akce.            To, že Bůh byl mezi námi, že jsme až hmatatelně citili jeho blízkost po celý den, je něco nezpochybnitelného. Dal o sobě vědět - Pán živlů, Ten, který poroučí větru a bouři, hned zrána. Bylo 9 hodin, když "nastala tma po celé zemi" a začala bouře, vichřice, kroupy, déšť. Smršť se přehnala Litoměřicemi v době, kdy stovky lidí přicházely a přijížděly ke katedrále. Říkali jsme si, že takové počasí možná mnohé odradí, ale kostel byl zcela zaplněný.          

Slavnostní začátek bohoslužby umocnily fanfáry Miloše Boka, který osobně řídil orchestr na kůru,s vynikajícím varhaníkem Přemyslem Kšicou. Mše svatá byla nádherná, čtení z Božího slova jak šitá na tuto příležitost, jako např.:" Vám, kteří věříte, je vzácný, ale nevěřícím je to kámen, který stavitelé zavrhli; ten se stal kamenem úhelným,ale i kamenem úrazu, balvanem, o který budou zakopávat..." /List Petrův/

            Homilii líčit nebudu, je na stránkách biskupa Pavla, stejně bych ji nedokázala tlumočit. Týkala se jak slyšeného Božího slova, tak okolností biskupova odchodu a bouřlivý potlesk celého shromáždění po jejím skončení byl víc než výmluvný. V obětním průvodu byla  přinesena mladými chlapci i tůje- Ptůje, která stála pak  po dobu celé mše svaté u oltáře.

            Zatímco zrána řádily venku běsy, v okamžiku, kdy na oltáři biskup proměnil a pozdvihl živého Krista, zalilo celou katedrálu slunce. Bylo to neuvěřitelně načasované, všichni tento zásah shůry intenzívně vnímali jako Boží příslib a ujištění, že On má věci v rukou, že s Jeho pomocí můžeme počítat, že na Litoměřice nezapomněl, že Bůh sám se nyní stává /jak bylo v 1.čtení/ naším pastýřem, že na Něho a jen na Něho se můžeme – osiřelé stádo- spolehnout.

            Te Deum  na poděkování za 4roky působení dobrého pastýře v naší diecézi, děkovací proslovy zástupců státu, církve i různých organizací a potlesk a potlesk a jako by se nikomu nechtělo skončit toto poslední setkání s milovaným pastýřem… Poslední požehnání celé diecézi a na závěr opět drsná a pro tuto příležitost jako stvořená hudba Miloše Boka, biskup naposledy prochází svou katedrálou…
V tuto chvíli nebrečeli už jen ti nejotrlejší, ti, kteří si tento okamžik celé 4 roky tolik přáli…

            Po skončení mše svaté se zástup přesunul přes Dómské náměstí k Hospicu sv. Štěpána, kde na pozemku města Litoměřic byla vysazena slavná Ptůje. O tom by však měl napsat už někdo z mládeže, která tuto krásnou a symbolickou akci vymyslela a uskutečnila.

            Bože, chraň biskupa Pavla a zůstaň s Jeho opuštěným stádem!

                                                                                                /Marie Landová,Litoměřice/

(Zaslaný e-mail zveřejněný na těchto stránkách s písemným dovolením autorky článku)

Stránky Litoměřické dicéze a odkaz na osobní stránky otce biskupa naleznete  ZDE.

Diskuze na stránkách Mládež pro Litoměřickou diecézi  ZDE.

Oznámení otce biskupa Pavla o novém jmenování v neděli 27.1.2008
 VIDEO ZDE   (video ve formatu wmv)

Články k tématu z Katolického týdeníku 6/2008 ZDE.

------------------------------------------------------------------------------

Fotografie z naší farní pouti naleznete ve Fotogalerii ZDE.


Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 07. 03. 2008 | 4188 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
09.02.2024: Křížová cesta
Každou neděli je pobožnost křížové cesty v 9.00 v Křoví v 15.00 v Deblíně.

09.02.2024: Pomazání
V neděli. 18. února se bude při mši svaté udělovat svátost nemocných.

26.01.2024: Obnova
16. až 18.února bude postní duchovní obnova v Deblíně.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server