Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Stalo se

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil naši zemi a poprvé v historii i brněnskou diecezi římský biskup, papež Benedikt XVI. Na jeho návštěvu jsme se připravovali především duchovně devítidenní modlitbou novény a tichou páteční adorací v deblínském kostele před papežovým příletem. Farnost Deblín a Křoví obdržela celkem 150 místenek na slavnostní nedělní bohoslužbu v Brně – Tuřanech. Prakticky všechny byly rozdány během týdne před papežskou návštěvou.

V neděli 27. září tak z našich farností kromě několika automobilů brzy ráno vyjely i dva autobusy k Brnu, kde na uzavřené části dálnice bylo odstavné parkoviště. I přes brzkou hodinu jsme se zařadili do narůstajícího zástupu věřících, kteří postupně zaplnili plochu před velkým bílým baldachýnem nad oltářem. Chvíle do příletu papeže byla naplněna modlitbou růžence a koncertem skupiny Hradišťan, která před dvěma lety vystoupila také u nás v Deblíně. Mezitím novináři z různých zemí oslovovali přítomné věřící. Tak českým mediím neuniklo ani naše farní společenství z Deblína, jak mohli sledovat ti, kteří zůstali u televizní obrazovky.

V chladném zářijovém ránu nad celou plochou vyšlo za oltářem jasné slunce, které dalo vyniknout jedinečnosti tohoto setkání a mnohé zkřehlé zahřálo. Krátce po deváté hodině na letištní plochu dosedlo letadlo se Svatým otcem a Brno tak poprvé mohlo přivítat nástupce apoštola Petra na své půdě. S velkou radostí byl papež přijat více jak 120 000 shromážděnými lidmi, mezi kterými projížděl ve svém papamobilu a s milým úsměvem všechny zdravil a žehnal.


V 10 hodin začala slavnostní bohoslužba průvodem k oltáři, v jehož čele přinášel kříž bohoslovec Jaroslav Sojka z Deblína, který sloužil během papežské nedělní liturgie jako ministrant. Na začátku mše svaté byli všichni vyzváni k soustředěnosti a tichu. Pro mnohé účastníky bylo naslouchající ticho tak velkého zástupu překvapivé a mnohých se hluboce dotýkalo. Papežova slova během kázání byla soustředěna na základní téma naděje. S odkazem na svou encykliku o naději nás papež povzbuzoval slovy: „ Jediná a spolehlivá naděje je v Bohu. Historická zkušenost ukazuje, k jakým absurditám dospěje člověk, když vyloučí Boha z horizontu svých rozhodnutí a svého jednání. Vidíme, že není snadné vytvořit společnost založenou na dobru, spravedlnosti a bratrství, protože lidská bytost je svobodným tvorem a její svoboda zůstává křehkou...“

V radostné a tiché atmosféře se nesla celá bohoslužba i závěrečná modlitba Anděl Páně přenášená skrze televizi a rozhlas do desítek zemí celého světa. Před modlitbou papež vyznal: „Jsem rád, že se mohu pomodlit zde, v srdci Moravy, v krajině bratrsky sjednocené s Čechami, v zemi vyznačující se po mnoha staletí křesťanskou vírou připomínající počátky odvážné mise svatých Cyrila a Metoděje...“ Setkání s papežem se tak pro nás stalo setkáním s kořeny naší víry, setkáním skrze Slovo a eucharistii se Vzkříšeným Kristem.

Po mši svaté jsme si udělali několikakilometrovou pouť k čekajícím autobusům. Pak už jen následovala cesta domů, čas k zpětnému zamyšlení nad slovy Svatého otce a jeho povzbudivou přítomností mezi námi. Možná jsme odjížděli unavení, ale zároveň i osloveni a naplněni radostnou nadějí. Setkat se s papežem „doma“ je přece jedinečné...

P. Oldřich Chocholáč

A bishop walks ahead some priests as they attend the mass led by Pope Benedict XVI at the Turany international airport in Brno, Czech Republic September 27, 2009.

 

Foto: Reuters, L´Osservatore Romano

(Zpracováno pro Zpravodaj městyse Deblín, říjen 2009)


Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 16. 10. 2009 | 2973 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
17.04.2021: Dispenz
Stále platí dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

17.04.2021: Přijímání
Po každé mši svaté se podává svaté přijímání:
Deblín v 8.45
Křoví v 10.30
KNV v 12.00

17.04.2021: Covid
Od 1. 1. 2021 je sloužena mše svatá jen pro rodinu, která má intenci. Veřejné bohoslužby jsou zrušeny do odvolání.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server