Stalo se

Návštěva papeže Benedikta XVI. v České republice

Ve dnech 26. - 28. září 2009 navštívil naši zemi a poprvé v historii i brněnskou diecezi římský biskup, papež Benedikt XVI. Na jeho návštěvu jsme se připravovali především duchovně devítidenní modlitbou novény a tichou páteční adorací v deblínském kostele před papežovým příletem. Farnost Deblín a Křoví obdržela celkem 150 místenek na slavnostní nedělní bohoslužbu v Brně – Tuřanech. Prakticky všechny byly rozdány během týdne před papežskou návštěvou.

V neděli 27. září tak z našich farností kromě několika automobilů brzy ráno vyjely i dva autobusy k Brnu, kde na uzavřené části dálnice bylo odstavné parkoviště. I přes brzkou hodinu jsme se zařadili do narůstajícího zástupu věřících, kteří postupně zaplnili plochu před velkým bílým baldachýnem nad oltářem. Chvíle do příletu papeže byla naplněna modlitbou růžence a koncertem skupiny Hradišťan, která před dvěma lety vystoupila také u nás v Deblíně. Mezitím novináři z různých zemí oslovovali přítomné věřící. Tak českým mediím neuniklo ani naše farní společenství z Deblína, jak mohli sledovat ti, kteří zůstali u televizní obrazovky.

V chladném zářijovém ránu nad celou plochou vyšlo za oltářem jasné slunce, které dalo vyniknout jedinečnosti tohoto setkání a mnohé zkřehlé zahřálo. Krátce po deváté hodině na letištní plochu dosedlo letadlo se Svatým otcem a Brno tak poprvé mohlo přivítat nástupce apoštola Petra na své půdě. S velkou radostí byl papež přijat více jak 120 000 shromážděnými lidmi, mezi kterými projížděl ve svém papamobilu a s milým úsměvem všechny zdravil a žehnal.

V 10 hodin začala slavnostní bohoslužba průvodem k oltáři, v jehož čele přinášel kříž bohoslovec Jaroslav Sojka z Deblína, který sloužil během papežské nedělní liturgie jako ministrant. Na začátku mše svaté byli všichni vyzváni k soustředěnosti a tichu. Pro mnohé účastníky bylo naslouchající ticho tak velkého zástupu překvapivé a mnohých se hluboce dotýkalo. Papežova slova během kázání byla soustředěna na základní téma naděje. S odkazem na svou encykliku o naději nás papež povzbuzoval slovy: „ Jediná a spolehlivá naděje je v Bohu. Historická zkušenost ukazuje, k jakým absurditám dospěje člověk, když vyloučí Boha z horizontu svých rozhodnutí a svého jednání. Vidíme, že není snadné vytvořit společnost založenou na dobru, spravedlnosti a bratrství, protože lidská bytost je svobodným tvorem a její svoboda zůstává křehkou...“

V radostné a tiché atmosféře se nesla celá bohoslužba i závěrečná modlitba Anděl Páně přenášená skrze televizi a rozhlas do desítek zemí celého světa. Před modlitbou papež vyznal: „Jsem rád, že se mohu pomodlit zde, v srdci Moravy, v krajině bratrsky sjednocené s Čechami, v zemi vyznačující se po mnoha staletí křesťanskou vírou připomínající počátky odvážné mise svatých Cyrila a Metoděje...“ Setkání s papežem se tak pro nás stalo setkáním s kořeny naší víry, setkáním skrze Slovo a eucharistii se Vzkříšeným Kristem.

Po mši svaté jsme si udělali několikakilometrovou pouť k čekajícím autobusům. Pak už jen následovala cesta domů, čas k zpětnému zamyšlení nad slovy Svatého otce a jeho povzbudivou přítomností mezi námi. Možná jsme odjížděli unavení, ale zároveň i osloveni a naplněni radostnou nadějí. Setkat se s papežem „doma“ je přece jedinečné...

P. Oldřich Chocholáč

A bishop walks ahead some priests as they attend the mass led by Pope Benedict XVI at the Turany international airport in Brno, Czech Republic September 27, 2009.

Foto: Reuters, L´Osservatore Romano

(Zpracováno pro Zpravodaj městyse Deblín, říjen 2009)

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 16. 10. 2009 | 2672 přečtení | Vytisknout článek

13.03.2020: Rodina
Připomínám, abychom se vrátili k domácí četbě Písma a ke společným modlitbám v rodinách.

13.03.2020: Růženec
Prosím každého z vás, abychom se spojili každý večer ve 20.00 hodin modlitbou růžence.

13.03.2020: Mše
Od čtvrtka 12. března 2020 od 14.00 hodin se až do odvolání ruší všechny, tedy nejen nedělní bohoslužby.