Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Výstava obrazů a grafik Jany Ondrušové-Wűnschové v Domově sv. Alžběty na Žernůvce

stromSrdečně zveme všechny příznivce umění
na výstavu obrazů a grafik Jany  Ondrušové- Wűnschové,
která začíná v úterý 4. května 2010 a potrvá do konce měsíce června.Jana Ondrušová-Wűnschová *1940 - vystudovala malbu na SUPŠ v Brně (E. Ranný, O. Zemina). Tehdejší poměry ji neumožnily další studium, pokračovala tedy soukromě u prof. J. Želibského na VŠVU v Bratislavě. Zájem o psychologii ji dovedl až k činnosti výtvarníka - terapeuta na Psychiatrické klinice v Brně - Bohunicích.
Práce s klienty se pro ni stala tou největší školou života. Nyní vyučuje kresbu na soukromém gymnáziu v Brně. Ke grafice se dostává koncem sedmdesátých let. Nejbližší jí je technika litografie, zpočátku křídová, později tzv. škrábaná litografie. Osmdesátá léta znamenala pro autorku období úspěšné a mezi sběrateli oblíbené grafické tvorby. Následovaly ohlasy v zahraničí, výstavy Ex libris v Itálii,Německu,Belgii, Francii, či Holandsku, ale také na mnoha místech v naší republice.V roce 1990 získala Cenu poroty na Mezinárodní výstavě Ex libris v Polsku.
Rodinné důvody zabránily autorce v devadesátých letech více tvořit, ale s nástupem nového tisíciletí přichází další plodné období s četnými ilustracemi knižních prací, namátkou kniha pro děti od Taťány Eichlerové Pohádky z nebe. Jako členka Sdružení křesťanských umělců Sursum Corda převádí do grafické řeči též cestu víry, zniternění a nalézání vyššího a skutečného smyslu lidského života. Autorka se realizovala i v architektuře např. : nástěnná malba a intarzie v Kulturním domě v Adamově a ve společenském sále Tepláren Brno, Boží muka veStřelicích. Její díla jsou zastoupena i ve sbírkách Národní galerie Praha v Galerii města Prahy, ve Slovenské národní galerii Bratislava, v Městském muzeu a galerii v Poličce a v Městské galerii v Břeclavi.
Není mnoho takových umělců, kteří mají tak blízko k lidské duši. Proto si nenechte ujít příležitost shlédnout průřez tvorbou této umělkyně u nás na Žernůvce.

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 21. 04. 2010 | 2194 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
21.01.2023: Sbírka
V Deblíně a okolí se vybralo v tříkrálové sbírce 73.242 Kč.

21.01.2023: Biřmovanci
V pátek 17.února v 18.00 je setkání biřmovanců na faře v Deblíně.

21.01.2023: Donátor
Staňte se donátory své farnosti a přihlaste se na adrese donator.cz.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server