Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Výstava obrazů a grafik Jany Ondrušové-Wűnschové v Domově sv. Alžběty na Žernůvce

stromSrdečně zveme všechny příznivce umění
na výstavu obrazů a grafik Jany  Ondrušové- Wűnschové,
která začíná v úterý 4. května 2010 a potrvá do konce měsíce června.Jana Ondrušová-Wűnschová *1940 - vystudovala malbu na SUPŠ v Brně (E. Ranný, O. Zemina). Tehdejší poměry ji neumožnily další studium, pokračovala tedy soukromě u prof. J. Želibského na VŠVU v Bratislavě. Zájem o psychologii ji dovedl až k činnosti výtvarníka - terapeuta na Psychiatrické klinice v Brně - Bohunicích.
Práce s klienty se pro ni stala tou největší školou života. Nyní vyučuje kresbu na soukromém gymnáziu v Brně. Ke grafice se dostává koncem sedmdesátých let. Nejbližší jí je technika litografie, zpočátku křídová, později tzv. škrábaná litografie. Osmdesátá léta znamenala pro autorku období úspěšné a mezi sběrateli oblíbené grafické tvorby. Následovaly ohlasy v zahraničí, výstavy Ex libris v Itálii,Německu,Belgii, Francii, či Holandsku, ale také na mnoha místech v naší republice.V roce 1990 získala Cenu poroty na Mezinárodní výstavě Ex libris v Polsku.
Rodinné důvody zabránily autorce v devadesátých letech více tvořit, ale s nástupem nového tisíciletí přichází další plodné období s četnými ilustracemi knižních prací, namátkou kniha pro děti od Taťány Eichlerové Pohádky z nebe. Jako členka Sdružení křesťanských umělců Sursum Corda převádí do grafické řeči též cestu víry, zniternění a nalézání vyššího a skutečného smyslu lidského života. Autorka se realizovala i v architektuře např. : nástěnná malba a intarzie v Kulturním domě v Adamově a ve společenském sále Tepláren Brno, Boží muka veStřelicích. Její díla jsou zastoupena i ve sbírkách Národní galerie Praha v Galerii města Prahy, ve Slovenské národní galerii Bratislava, v Městském muzeu a galerii v Poličce a v Městské galerii v Břeclavi.
Není mnoho takových umělců, kteří mají tak blízko k lidské duši. Proto si nenechte ujít příležitost shlédnout průřez tvorbou této umělkyně u nás na Žernůvce.

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 21. 04. 2010 | 1639 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
13.03.2020: Rodina
Připomínám, abychom se vrátili k domácí četbě Písma a ke společným modlitbám v rodinách.

13.03.2020: Růženec
Prosím každého z vás, abychom se spojili každý večer ve 20.00 hodin modlitbou růžence.

13.03.2020: Mše
Od čtvrtka 12. března 2020 od 14.00 hodin se až do odvolání ruší všechny, tedy nejen nedělní bohoslužby.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server