Stalo se

Zemřel Karel Stádník, autor interiéru kostela v Křoví

Ve středu 12. 1.  2011 zemřel trvalý jáhen Karel Stádník (ve věku 86 let), akademický sochař a restaurátor, autor nového interiéru farního kostela sv. Petra a Pavla v Křoví. Poslední rozloučení a poděkování za dar jeho života proběhne v bazilice sv. Markéty v Břevnově v pondělí 17. 1.  2011 ve 13.30 hodin.

Karel Stádník, autor mnoha děl sakrálního umění v našich zemích i v zahraničí, se narodil 24. srpna 1924 v Třemošné u Plzně. Pražskou Akademii výtvarných umění absolvoval v roce 1949 u prof. Otakara Španiela.

Svůj talent věnoval bezezbytku sakrálnímu umění, ať už šlo o restaurování převážně gotických a barokních plastik, nebo o volnou tvorbu.

Mezi jeho nejznámější díla patří originální křížová cesta v kostele Panny Marie Královny míru v Praze na Lhotce, křížová cesta v katedrále sv. Václava v Olomouci nebo v kapucínském kostele Panny Marie Andělské v Praze na Hradčanech.

Celá řada pražských chrámů vděčí Karlu Stádníkovi za sochařsky pojednané oltářní stoly, počínaje kostelem sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech přes sv. Havla, sv. Markétu v Břevnově až po poslední realizaci v kostele Panny Marie a slovanských patronů v Emauzích.

Klikněte pro zobrazení původního obrázku

V 80. letech 20. století pracoval na novém interiéru farního kostela sv. Petra a Pavla v Křoví  (realizace nového  liturgického prostoru).

Karel Stádník sloužil církvi nejen svým uměním, ale také jako vůbec první český trvalý jáhen. Vysvěcen byl tajně kardinálem Meissnerem 17. listopadu 1984 v Berlíně.

Pohřeb Karla Stádníka bude v pondělí 17. ledna ve 13.30 hodin v bazilice sv. Markéty v Praze Břevnově.

Karel Stádník parte.doc

Částečně převzato z http://tisk.cirkev.cz/lide-a-udalosti/zemrel-karel-stadnik/

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 16. 01. 2011 | 2628 přečtení | Vytisknout článek

13.03.2020: Rodina
Připomínám, abychom se vrátili k domácí četbě Písma a ke společným modlitbám v rodinách.

13.03.2020: Růženec
Prosím každého z vás, abychom se spojili každý večer ve 20.00 hodin modlitbou růžence.

13.03.2020: Mše
Od čtvrtka 12. března 2020 od 14.00 hodin se až do odvolání ruší všechny, tedy nejen nedělní bohoslužby.