Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Výstava Josefa Mináře na Žernůvce

Od 14. června 2011 můžete  v Domově sv. Alžběty  navštívit výstavu obrazů uspořádanou  k nedožitým 90-tým narozeninám malíře pana Josefa Mináře.Ing. Josef  Minář se narodil 5. 6. 1921 v Branišově u Nového Města na Moravě.  Původním povoláním byl lesní inženýr a geolog. Již od dětství se inspiroval u malířů Vysočiny – Bohumila Puchýře, Oty Bubeníčka a Cíny Jelínka. Soukromě se vzdělával v kresbě a malbě u profesora Přikryla-Pirkhoffa (uznávaný pedagog - akademik, Paříž). Zde poznal všechny malířské techniky, ale nejvíce ho však zaujal francouzský pastel.

S velkým zaujetím maloval portréty „lidí výtvarně zajímavých a s mravními hodnotami“, jak sám říkával. Často zajížděl na Slovácko, kde se věnoval krojované malbě hýřící bohatostí barev moravského folklóru.

Láska k přírodě se odrážela v jeho nezapomenutelných krajinách.  Jako poutník chodíval se svým malířským stojanem a přáteli mezi vinohrady kolem Pavlova a Mikulova. Na svých obrazech zachytil nejen půvabná zákoutí řeky Dyje, ale například i Tatry. Největší inspirací pro něj však zůstala rodná Vysočina. Pro film “Poezie v dílech moravských výtvarníků“ namaloval portréty 34 známých umělců.

Svoje díla vystavoval nejdříve sám, později i se svými přáteli - malíři Františkem Hodonským, prof. Novákem, Bohuslavem Valentou, Dr. Vítkovou a Emanem Petrželou.

Výstava je přístupná denně od 9:00 – 17:00 hodin, a to do konce měsíce července.

Jste srdečně zváni.


Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 03. 07. 2011 | 1664 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
10.10.2020: Dispenz
Biskup uděluje až do odvolání věřícím v brněnské diecézi dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

10.10.2020: Pohřeb
Od 22. října u pohřbu je povolena účast 10 osob.

10.10.2020: Mše
Veřejné bohoslužby jsou zrušeny. Individuální duchovní péče je povolena. Budou tedy jen soukromé pro členy jedné rodiny, která si dala na mši svatou intenci.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server