Pastýřský list biskupa Vojtěcha

PASTÝŘSKÝ LIST OTCE BISKUPA VOJTĚCHA
NA ZAČÁTKU POSTNÍ DOBY

Obraťte se a věřte evangeliu

Milé sestry, milí bratři,

žijeme ve zrychlené době, jejíž směr určují do velké míry mediální zprávy, které vy­tvářejí jakousi virtuální realitu našeho života, ne zcela odpovídající tomu, který většina lidí opravdu prožívá. Zahlcováni všemi možnými informacemi nemáme často ani čas
v klidu rozlišit jejich důležitost a vstřebáváme negativní balast, který nás zneklidňuje
a ubírá vnitřní pokoj a životní energii. A právě do naší aktuální situace znějí osvobozu­jící slova dnešního evangelia: Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu.

Stojíme na prahu doby zvláštní přípravy na slavení velikonočních událostí. Doby pokorné pravdivosti k sobě, k druhým i k Bohu. Občas se setkávám s tendencí, která mezi námi není tak cizí, stylizovat se do vysněných obrazů, a to nejen před Bohem
a před druhými, ale i před sebou samým. S touto stylizací roste naše vnitřní napětí, které se pak projevuje v různých zvláštnostech v našem chování, kterými druhým nastavujeme křivé zrcadlo zdánlivě dobře prožívaného křesťanství. Tyto naše od­středivé tendence můžeme překonat pokornou pravdivostí a prožíváním každé životní situace v Boží blízkosti.

Nyní je čas, kdy máme pravdivě poznávat trpícího Pána a sebe v jeho službě. Toto poznání pravdy na jednu stranu bolí, na druhou stranu nás činí svobodnými.

Čtyřicet dní teď před námi stojí jako velká příležitost k obnově jedinečného
a zcela základního vztahu s Trojjediným Bohem, který započal naším křtem. Ob­nova křestního vyznání o Velikonoční vigilii má tento náš proces postní obnovy dovršit.

Po prohloubení našeho obrácení a po smíření s Bohem v upřímně přijaté svátosti pokání by nás Bůh měl nalézt jako společenství svých přátel, které chce po Ježíšově vzoru odmítat každé pokušení a růst ve vzájemné lásce a věrnosti nebeskému Otci.

Sestry a bratři: Obraťme se a věřme evangeliu.

Ze srdce Vám k tomu žehnám.

Váš biskup Vojtěch

Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 21. 02. 2015 | 1548 přečtení | Vytisknout článek

Od května budou nové internetové stránky pro naše farnosti.