210. výročí posvěcení kostela sv. Petra a Pavla v Křoví

210. výročí posvěcení kostela sv. Petra a Pavla v Křoví

Podívejme se trochu na dějiny kostela sv. Petra a Pavla v Křoví. Všechny tištěné údaje na toto téma se shodují v tvrzení, že v Křoví stával od dávných dob dřevěný kostelík jako filiální ke kostelu v tehdejší Byteši. Byl situován přesně na tom místě jako kostel dnešní a obklopoval jej ohrazený hřbitov. Kněží z Bíteše dojížděli nebo docházeli do Křoví. Každou třetí nebo čtvrtou neděli sloužili mši svatou a obstarávali další církevní úkony. Za to brali desátek i jiné odměny.

V roce 1806 dřevěný kostel už tak zchátral, že naprosto nevyhovoval svému účelu. Přesto byl hojně navštěvován, vždyť do Křoví docházeli vesničané nejen z přifařeného Křižínkova s Pánovem, ale i z Katova, Nové Vsi, Jestřábí, Blahoňova a Prosatína. Církevní úřady se slitovaly nad zuboženou starou farností a rozhodly v prvních letech 19. století o stavbě nového kostela, a to ve spolupráci s náboženským fondem jako patronem a státem. Pro Křoví to byla velká akce, ale zdárně dovedená do cíle. Ve farní kronice se píše: K dílu bylo přikročeno bez dlouhých průtahů ještě v roce 1806. Předně byl zbudován nový hřbitov na vršku za obcí, pak odklizeny zdi, jimiž byl starý hřbitov a tím i kostel obehnán a konečně 1. března 1807 slouženy poslední služby Boží a slavné Te Deum za obdržená dobrodiní. Vzápětí se již bouralo a odklízelo. Kladení základního kamene se pro Křoví a okolí stalo velkou slavností. Nepřehledný zástup lidu se dne 16. dubna 1807 shromáždil před farou. Pak vyšel průvod: vpředu řady bíle oděných družiček. Hned za nimi kráčel místní duchovní Bernard Špaček, jeho spolubratr z Jinošova a děkan z Bíteše. Dále následovali vůdcové stavby se zedníky, obecní úřad a ostatní lid s korouhvemi. Po zpěvu a kázání byl základní kámen posvěcen a zasazen. Tím byla dojemná slavnost ukončena a práce ve jménu Páně započata.

Na stavbě samé pracovalo se tak horlivě, že koncem září roku 1808 budova stála. Nový kostel byl se vší slávou posvěcen děkanem Ondřejem Svobodou, a to za účasti 12 dalších kněží na svátek svatých Petra a Pavla roku 1809. Náklad na stavbu činil 14 tisíc zlatých, v tom byla i mzda farníkům, kteří pomáhali.

Přijďte oslavit 210. Výročí posvěcení kostela. Slavností poutní mše svatá bude sloužena v neděli 30. června v 9.30 v kostele sv. Petra a Pavla v Křoví. V předvečer pouti zazní hudba z Vysočiny. V pátek 28. června v 19.00 bude koncert kapely Listověj v kostele sv. Petra a Pavla v Křoví.

P. Petr Papoušek, farář

Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 08. 06. 2019 | 485 přečtení | Vytisknout článek

10.10.2020: Dispenz
Biskup uděluje až do odvolání věřícím v brněnské diecézi dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

10.10.2020: Pohřeb
Od 22. října u pohřbu je povolena účast 10 osob.

10.10.2020: Mše
Veřejné bohoslužby jsou zrušeny. Individuální duchovní péče je povolena. Budou tedy jen soukromé pro členy jedné rodiny, která si dala na mši svatou intenci.