Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Velký pátek - kázání otce PetraVelký pátek 2020

Jan 18, 1-19

Podívejme se na pašije, které jsme dnes četli podle evangelisty Jana. Můžeme z nich vybrat tři myšlenky. Šimon Petr měl při sobě meč. Vytasil ho tedy, udeřil veleknězova služebníka a uťal mu pravé ucho. Ten sluha se jmenoval Malchus. Ježíš však Petrovi řekl: Zastrč meč do pochvy! Což nemám pít kalich, který mi podal Otec?  Ve snaze bránit Ježíše vytasil Petr meč a zranil jednoho člena chrámové stráže. Ježíš ho však napomenul, aby svůj meč schoval a nebránil plnému uskutečnění Božího plánu. Jsou chvíle, kdy býváme v pokušení vzít věci do svých rukou a prosadit své záměry. I v takové chvíli však musíme důvěřovat Bohu, že provede svůj plán. Jen se nad tím zamysleme: kdyby Petr dosáhl svého, Ježíš by nešel na kříž a Boží plán spasení by byl zmařen. Dříve, než začneme něco dělat, jednat, je třeba se ptát, jaká je Boží vůle. Jestli to po mě Bůh vůbec chce. Jestli jednám správně.

Snadno nás může rozhněvat nespravedlivý rozsudek židovského nejvyššího soudu, ale i Petr a ostatní učedníci způsobili Ježíšovi bolest tím, že ho opustili a zapřeli. Většina z nás se jistě nepodobá těm židovským předákům, zato jsme všichni stejní jako učedníci. Neboť všichni jsme se provinili tím, že jsme v nějaké důležité oblasti našeho života zapřeli Ježíše a nedovolili mu v  ní vládnout. Nevymlouvej se na jiné, jejichž hříchy se ti zdají být horší než tvé. Raději přijď k Ježíši a přijmi od něho odpuštění a uzdravení. Ano, někdy se zpovídáme z hříchů druhým lidí a svoje hříchy nevidíme. To je druhá myšlenka, nad kterou máme rozjímat, meditovat.

A ta třetí? Pilát se pokusil vyřešit Ježíšův případ čtyřmi způsoby:

1) Pokusil se přenést zodpovědnost za rozhodnutí na někoho jiného.

2) Pokusil se z toho vyklouznout a Ježíše propustit.

3) Pokusil se uzavřít s lidem kompromis. Nechal Ježíše zbičovat, aby jim ho nemusel vydat na smrt.

4) Pokusil se dovolat soucitu těch, kdo na Ježíše žalovali.

Pilát chtěl přesunout odpovědné rozhodnutí na jiného člověka. Ale to nejde. Každý člověk je zodpovědný sám za sebe, co udělá s Ježíšem. A co udělám já? Jak se rozhodnu? Vezmu na sebe každý den svůj kříž a budu ho následovat? Nebo se přidám k těm, co ho bili, zesměšňovali, bičovali, přibíjeli na kříž? Vím, že každým hříchem dělám Ježíšův kříž těžší?


Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 09. 04. 2020 | 568 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
16.07.2022: Pouť
V neděli 4. září v 9.30 bude poutní mše svatá v Katově.

16.07.2022: Pouť
V neděli 14. srpna v 11.00 bude poutní mše svatá na Úsuší.

16.07.2022: Pouť
V neděli 31. července v 9.30 bude poutní mše svatá v Křižínkově.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server