Pokyny k aktuální situaci pandemie

Pokyny brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho pro brněnskou diecézi v souvislosti s aktuální situací pandemie COVID- 19

S platností od 19. září 2020 uděluje brněnský diecézní biskup Vojtěch Cikrle pro věřící brněnské diecéze, kteří patří do některé z rizikových skupin, dispens od osobní účasti na nedělení bohoslužbě.

Také doporučuje všem, kteří mají jakékoliv příznaky respiračního onemocnění, příp. zvýšenou teplotu, aby se chovali zodpovědně vůči druhým a zvážili svou osobní účast na bohoslužbě.

V souvislosti s mimořádným opatřením Ministerstvo zdravotnictví České republiky, platným od 18. září 2020, dále biskup Vojtěch Cikrle vyzývá duchovní správce farností brněnské diecéze k dodržování limitovaného počtu osob na bohoslužbách i k dodržování hygienických předpisů, které se dají zjednodušeně označit jako 3R: používání roušek, dezinfekce rukou a bezpečné rozestupy.

V kostelích je z kropenek odstraněna svěcená voda a při bohoslužbách vynecháno pozdravení pokoje. Svaté přijímání mají kněží podávat na ruku a dodržovat přitom hygienická opatření. Tam, kde je to možné, doporučuje biskup Cikrle obnovit přenosy bohoslužeb pro ty, kteří se nemohou bohoslužby účastnit.

Závěrem biskup Vojtěch Cikrle vzkazuje: Prosím, abychom všechna nařízení a omezení přijímali jako výraz ohleduplnosti a zodpovědnosti vůči druhým. A stejně jako na jaře, i nyní vám všem děkuji za trpělivost a zodpovědnost v nesení nejistoty, obav a strachu druhých. A také o druhé. Bůh nás provází časem zkoušky, ve kterém zakoušíme křehkost světa, vlastní křehkost i křehkost nebo pevnost mezilidských vztahů. Možná proto, abychom si uvědomovali nejen úžasný dar života, ale abychom s vděčností děkovali také za to, co jsme dosud brali jako naprosto samozřejmé. Prosím o vzájemnou modlitbu a ze srdce vám všem žehnám.

P. Pavel Kříž, vranovský farář, píše: Drazí farníci, poutníci a přátelé poutního místa Vranov u Brna. Děkujeme vám za vaši přízeň a podporu.  Z důvodu horšící se situace epidemie Covid - 19, odvoláváme ve farnosti Vranov u Brna pořad poutních bohoslužeb, i těch ve všední dny na dobu 10 dní, s možností prodloužení. V komunitě již máme pozitivní test, jdeme do karantény. Mše budou slouženy kněžími soukromě. Vranovský kostel bude otevřen jen k modlitbám v předsíňi kostela. Děkujeme za pochopení a trpělivost. Ve vzájemné modlitbě P. Pavel Kříž

Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 25. 09. 2020 | 286 přečtení | Vytisknout článek

10.10.2020: Dispenz
Biskup uděluje až do odvolání věřícím v brněnské diecézi dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

10.10.2020: Pohřeb
Od 22. října u pohřbu je povolena účast 10 osob.

10.10.2020: Mše
Veřejné bohoslužby jsou zrušeny. Individuální duchovní péče je povolena. Budou tedy jen soukromé pro členy jedné rodiny, která si dala na mši svatou intenci.