Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Kázání na konci občanského roku

 


31. prosince 2020

Na konci občanského roku

Poslední den v roce je určitým mezníkem, který může podnítit k bilancování nad uplynulým rokem. Ale daleko důležitější je hledat Ježíšovy stopy v uplynulých měsících: Byl Ježíš světlem i pro mě? Jak? Objevoval jsem v něm život? Přijímal jsem ho, i když přicházel nečekaně a pod různými podobami? Co jsem od něho přijal? Slyšeli jsme, jak apoštol Jakub v druhém čtení píše: Co je váš život? Jste jako pára, kterou je chvilku vidět, a potom zmizí. Ještě se mohu zamyslet nad tím, jak jsem využíval čas, který mi v uplynulém roce 2020 Bůh daroval. Čas je ti odměřován po kapce jako drahocenná tekutina. To, co minulo, už pro tebe nemá cenu. To, co má přijít, není ještě tvoje. Nemáš nic víc než přítomnou chvilku, která probíhá v tvých rukou jako voda. I když žiješ, nepřestáváš umírat. Bůh stanovil počet dnů tvého žití, které nepřekročíš. Užívej pečlivě Božího daru. Šťastný je ten, kdo byl věrný v malých věcech denních povinností. Plň svůj úkol a čiň dobré, dokud máš čas. Buď solí země a světlem světa. Nehledejme zde na zemi odpočinek. Ten budeme mít až v Božím náručí.

Na konci roku často slyšíme otázku: Kde budeš slavit Silvestra? Víme, že letos všichni doma. Kdo však byl světec, který dal jméno poslednímu dni v roce? Hezky o něm píše pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul ve své knize ?Málo zbožná kázání?. Přenesme se do doby, kdy za velký zástup svatých v čele s mučednicí Lucií a svatým Mikulášem může na přelomu třetího a čtvrtého století po Kristu císař Dioklecián. Ten ekonomicky povznesl Římskou říši, aby se nakonec jako první z císařů dobrovolně vzdal vlády a zbytek života strávil na odpočinku ve svých zahradách. Tento panovník bohužel proslul také pronásledováním křesťanů. Co nás, křesťany, nezabije, to nás posílí, a tak Dioklecián přispěl podstatně k osídlení nebeského Jeruzaléma novými světci.

Mladý Silvestr byl podle legendy pokřtěn a později jako kněz se musel skrývat v lesích nedaleko Říma. Odtud také pochází jeho jméno. V latině slovo silva znamená les. Pronásledování přežil a rok po smrti císaře se stal papežem. Papež Silvestr byl údajně znám jako muž plný Ducha svatého, vynikal moudrostí a velkou láskou k bližním, zvláště k chudým. Ke kajícím hříšníkům byl laskavý a mírný. Tím nám může připomínat papeže Františka. Co je ale jisté, není patronem bujarých oslav s alkoholem. Do Silvestrova života spadá také první všeobecný nicejský koncil, kde Silvestr nařídil mimo jiné zhotovovat oltáře z kamene místo dřeva. Zemřel 31. prosince roku 335. Asi je pravdou, že od počátku se ve výroční den jeho smrti křesťané scházeli k bohoslužbě, aby děkovali za dobré prožití uplynulého roku a modlili se za zdárný průběh roku nového. A proto jsme i my zde. Důvodem je vděčnost a naděje.

 

 

 


Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 02. 01. 2021 | 953 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
10.11.2023: Advent
V neděli 3. 12. bude při mši svaté žehnání adventních věnců.

10.11.2023: Volby
V neděli 19. 11. bude druhé kolo volby do pastorační rady v Deblíně.

10.11.2023: Volby
V neděli 12. 11. bude první kolo volby do pastorační rady v Deblíně.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server