Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Kázání Popeleční středaPopeleční středa 2021

Mat 6, 1-18

Je těžké pořád vymýšlet nová kázání. Našel jsem krásné zamyšlení o postní době od pomocného biskupa Martina Davida. Tak se do něj zaposlouchejme, ale neusněme. Bylo to den před začátkem postní doby v jedné farnosti, když mi jeden ministrant přede mší svatou oznámil: Otče, nezvoní nám velký zvon. Do začátku mše svaté zbývalo pár minut, a tak když jsme vycházeli ze sakristie k oltáři, vrtala mi hlavou otázka, co se zvonem asi tak může být. Hned po mši svaté jsme s baterkou vyrazili na věž. A když jsme se ocitli u zvonů, naskytl se nám žalostný pohled. Pod největším zvonem leželo na zemi v prachu to, čemu se říká srdce zvonu. Tak už víme, proč nezvoní, nemá srdce. Je třeba to dát do pořádku. Cestou dolů z věže jsme uvažovali, jak závadu nejlépe opravit, a s tím jsme se rozešli domů.

Když jsem večer uvažoval nad dalším dnem, Popeleční středou, a nad začátkem postní doby, myšlenky se mi znovu vrátily ke zvonu. Zvon, který má znít k Boží oslavě a svolávat lidi do chrámu, přestal plnit svou funkci, protože jeho srdce není tam, kde by mělo být. Leží v prachu. Není v tom podobnost s naší situací? Člověk byl stvořen k tomu, aby miloval Boha a oslavoval ho svým životem. My ale toto, Bohem nám dané poslání, častokrát přestaneme plnit. Naše srdce není na správném místě. Místo toho, abychom milovali Boha, štveme se za věcmi a na Boha nám nezbývá čas. Místo lásky k lidem jsme plni sebelásky a sobectví a naše srdce jakoby leží v hromadě prachu hříchů. Je třeba to dát do pořádku. A to je přesně smysl a cíl postní doby. V postní době jde o naše srdce. Potvrzují to i biblické texty, které k nám dnes promlouvají. Roztrhněte svá srdce, a ne pouze šaty. Vyzývá starozákonní prorok Joel. V žalmu jsme mohli zaslechnout: Stvoř mi čisté srdce, Bože, a obnov ve mně ducha vytrvalosti. A Ježíš hovoří o tom, že co je skryté, mluví o tom, co neseme ve svém srdci.

Na začátku doby postní si necháváme sypat na hlavu popel na znamení toho, že chceme konat pokání, vrátit se celým srdcem zpátky k Bohu. Popel též naznačuje, v jakém prachu leží naše srdce. A jak to dopadlo se zvony? Zvon na věži se do konce postní doby podařilo opravit a o Velikonocích už všechny tři zněly k Boží oslavě. Postní doba nám má pomoci také vrátit naše srdce k Boží oslavě a naplnit ho účinnou láskou k Bohu a lidem. Využijme tuto dobu postní co nejlépe. Je to doba, kdy na sobě můžeme pracovat, dokud máme čas. Je to doba mimořádných milostí. Jak píše svatý Pavel v druhém čtení: Hle, teď je ta doba příhodná. Hle, teď je ten den spásy!

 

 


Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 19. 02. 2021 | 65 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
20.02.2021: Půst
Každou neděli je pobožnost křížové cesty v Křoví v 9.00 a v Deblíně v 15.00.

16.01.2021: Půst
Postní duchovní obnova letos nebude. Svátost nemocných bude po velikonocích.

02.01.2021: Covid
Od 1. 1. 2021 bude sloužena mše svatá jen pro rodinu, která má intenci. Veřejné bohoslužby jsou zrušeny do odvolání.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server