Menu
Vyhledávání
Kontakt
Římskokatolická fara Deblín 31,
664 75,
P. Petr Papoušek
mobil: 777 297 616
Návštěvnost
TOPlist
Informace

Kázání 5. neděle postní5. neděle postní 2021 B

Jan 12, 20-33

Už jste asi všichni viděli zrnko pšenice nebo ječmene. Kdybychom zrnka zaseli na pole, vyrostla by z každého zrna dvě až tři stébla. Každé stéblo by pak mělo klas a na klasu by bylo 20 až 30, možná i více zrn. Takže jedno zrnko by přineslo velký užitek, velkou úrodu. Kdybychom se ale podívali do půdy, co se stalo s tím původním zrnkem, viděli bychom, že se rozpadlo, odumřelo.

V dnešním evangeliu jsme slyšeli Ježíšova slova: Jestliže pšeničné zrno nepadne do země a neodumře, zůstane samo. Odumře-li však, přinese hojný užitek. Pán Ježíš mluvil o sobě o tom, co ho čeká. On byl jako to pšeničné zrno: zemřel na kříži, ale po třech dnech vstal z mrtvých a přinesl všem lidem spásu. Jeho smrt přinesla velký užitek, bez ní by pro nás zůstalo nebe zavřené.

Připravujeme se na Velikonoce a na události Ježíšovy smrti a vzkříšení. Také my můžeme každý den zažít něco z toho, co řekl Ježíš. Také my jsme jako pšeničné zrnko, které má odumřít. To neznamená, že zemřeme, ale může to znamenat, že se něčeho vzdáme, že někomu ustoupíme, že se o něco rozdělíme, že někomu pomůžeme, prostě že budeme mít druhé lidi rádi a nebudeme myslet jenom na sebe a na svoje zájmy. Když se budeme s láskou dělit o to, co máme, přinese to nakonec velký užitek nejen těm druhým, ale také nám. Člověk je šťastnější, když dává, než když dostává. Ve Skutcích apoštolů o svatém Pavlovi čteme: Ve všem jsem vám dal příklad, jak se vlastní prací máme ujímat potřebných a pamatovat tím na slova Pána Ježíše, protože on řekl: Blaženější je dávat než dostávat.

Prožíváme dobu pandemie a mnoho lidí je už znechucených tím, co se děje, už jsou unavení a rezignovaní. Podle statistik více pijí alkohol doma, je více psychických potíží a sebevražd, protože lidé nemají naději. Jejich svět konzumu se zhroutil. Je dobré se na to, co prožíváme, podívat i z té pozitivní stránky. Já věřím, že Bůh má všechno ve svých rukou. Říká se, všechno zlé je k něčemu dobré. Něco starého v nás musí odumřít, aby se něco nového mohlo narodit. Věřím, že se už nevrátíme k tomu, jak jsme žili před pandemií, protože změna je život. Záleží jen na každém z nás, jestli pak bude svět horší nebo lepší. Jakou cestou se vydáme. V době pandemie jsme se mohli zastavit a to jsme asi každý z nás potřebovali. Někomu se svět nezměnil. Ale těm, co žijí konzumním způsobem života asi ano. Nechci dělat ekonomické kázání, ale krásně o tom všem píše renomovaný ekonom Tomáš Sedláček. Stojí za to přečíst aspoň kousek článku, který má název: Peníze ztrácejí význam, ale jsou důvody, proč i tak budeme šťastní. Už před několika lety jsem se sázel, že časem nás přejde potřeba hromadit tolik věcí. A pandemie ukazuje, že je skutečně nepotřebujeme. Štěstí neměříme jen penězi, jejichž význam postupně klesá. Práce není modla a jediné naplnění života.

Sedláček říká: Já chci věřit, že z pandemie se poučíme v mnoha směrech a že se mnoho věcí naučíme dělat jinak. Nebojte se, ještě na tuto dobu budeme vzpomínat. Nebudeme potřebovat v kancelářích, ani v žádné jiné práci, trávit tolik času, protože se ukázalo, že to umíme i na dálku z domova. Dokládají to i čísla. Ekonomika propadla, měřeno hrubým domácím produktem, jen o 5,6 procenta. Takže přes všechno, co bylo zavřené a omezené, byla schopna jet na 94,4 procenta. To je přece neskutečné.

Podle průzkumu STEM se ukázalo, že pocit štěstí se nevytratil.           Naopak: narostl pocit naplnění a smyslu života. Jednak covid mnohem víc spojil rodiny. Myslím, že je to poprvé v dějinách lidstva, kdy tráví otcové více času se svými dětmi. Také máme více času pro sebe. Neběháme ze schůzky na schůzku. Zmizelo neustálé přemísťování. Teď se vše vyřídí z obýváku nebo pracovny. A můžeme díky tomu více přemýšlet o sobě, o smyslu života, o tom, co je důležité pro náš život. Tolik uznávaný ekonom Tomáš Sedláček.

Toto zamyšlení bych chtěl zakončit citátem svatého faráře arského Jana Maria Vianney, který říká: Bůh chce naše štěstí, my ho však odmítáme. Kdyby šlo o náš majetek, co všechno bychom byli schopni udělat? Ale když jde o naši duši, neuděláme nic. Je to pravda. Staráme se více o pomíjivé pozemské statky, než o svoji nesmrtelnou duši, která je věčná. Využijme tento postní čas, čas kairos, čas milosti, čas příhodný, abychom ve svém životě něco změnili k lepšímu.


Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 20. 03. 2021 | 123 přečtení | Vytisknout článek

K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Zobrazit všechny komentáře   

Novinky
17.04.2021: Dispenz
Stále platí dispenz od osobní účasti na nedělní bohoslužbě.

17.04.2021: Přijímání
Po každé mši svaté se podává svaté přijímání:
Deblín v 8.45
Křoví v 10.30
KNV v 12.00

17.04.2021: Covid
Od 1. 1. 2021 je sloužena mše svatá jen pro rodinu, která má intenci. Veřejné bohoslužby jsou zrušeny do odvolání.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server