Zpět na původní článek na webu

Povodně 2010 - informace Charity

Autor: P. Oldřich Chocholáč <deblin(at)centrum.cz>, Téma: Informace, Vydáno dne: 19. 05. 2010

Sbírka na charitu
Severní Moravu po necelém roce opět zasáhly ničivé povodně a uvedly v pohotovost obyvatele postižených a ohrožených oblastí a krizové štáby obcí, ale také pracovníky humanitárních organizací. Do práce se zapojily i jednotlivé Charity.

Situace se mění hodinu od hodiny, v některých městech byly postižené části evakuovány, v jiných se na případnou evakuaci připravují, jinde hladina řek od poledne poklesla, téměř všude však stále prší. Situaci mají pod kontrolou sbory hasičů. Na řešení situace se připravují také humanitární organizace, jejichž role je nezastupitelná především poté, co voda opadne.

Situace v postižených oblastech je ale nadále krizová a prozatím umožňuje práci výhradně složkám integrovaného záchranného systému.

Charitní tým, který byl v úterý 18. května v Troubkách, je v kontaktu s krizovým štábem této obce a čeká se na opadnutí vody. Lidem z Troubek, kteří jsou umístěni v evakuačním centru v Tovačově, byla předána také první materiální pomoc obsahující úklidové prostředky, lopaty a jiné nářadí a hygienické potřeby. 

Připraveny zapojit se do pomoci po stabilizaci situace jsou všechny místně příslušné Charity a to zejména ve Valašském Meziříčí, Hranicích, Přerově a Kroměříži.

„Nejvíce se obávám o psychický stav lidí v postižených oblastech,“ řekl po včerejším (17. 5.) průzkumu koordinátor pomoci Arcidiecézní charity Olomouc, Robert Neugebauer. „Všude vidíme domy, které jsou opravené nejspíše po povodních v roce 1997. Nyní jsou tytéž domy opět ve vodě. Pro lidi je to zdrcující,“ dodal.

Pracovníci Arcidiecézní charity Olomouc včera mapovali situaci zejména v oblasti Hranic a Valašského Meziříčí. Povodně v těchto oblastech během včerejška dosahovaly kulminačních stavů. Pracovníci Charity se potýkali zejména s problémy dopravy do postižených oblastí, protože řada přístupových cest je pod vodou.

Severní Morava a Slezsko
Na severní Moravě a ve Slezsku je situace ohledně povodní velmi nepřehledná. Některé obce jsou bez proudu a jsou zatopeny i cesty, takže na mnohá místa nejsou přístupná. Telefonické spojení je téměř nemožné.

"Diecézní charita ostravsko-opavská je v kontaktu s několika místními krizovými štáby a s krizovým štábem Hasičského záchranného sboru moravskoslezského kraje. Charita Bohumín musela z důvodu odstávky elektřiny způsobené povodní evakuovat klienty ze svého Charitního domova pokojného stáří sv. Františka v Bohumíně," říká ředitel Diecézní charity Ostravsko-opavské Lukáš Curylo.

Z vlastních zdrojů (sbírek na povodně) Diecézní charita ostravsko-opavská uvolnila na pomoc obětem povodní půl milionu korun.

Do pomoci se zapojují také Charity z jiných oblastí v republice. Např. Diecézní charita Brno má připravené psychosociální týmy, které se do terénu vypraví ihned na vyžádání Hasičského záchranného sboru. Charita Zábřeh nabídla tým šesti lidí, kteří jsou kompletně vybavení pro samostatnou práci v terénu.

Diecézní charita Brno pomůže obětem záplav také prostřednictvím sbírky na Charitu, která proběhne v brněnské diecézi na Slavnost Seslání Ducha svatého 23. května 2010.

Sbírkové konto
Na pomoc obětem letošních povodní bude využito stávající sbírkové konto Diecézní charity ostravsko-opavské: 5015003434/5500 u Raiffeisenbank, variabilní symbol 333.

Lze také zaslat dárcovskou SMS ve tvaru DMS POVODNE2010 na číslo 87777 (jedna DMS stojí 30 Kč, Charita obdrží 27 Kč).

 

Převzato z: http://www.charita.cz/article.asp?nArticleID=1544&nLanguageID=1