VII. Pouť do Císařské jeskyně

V sobotu 17. května se již tradičně vydají poutníci z Ostrova u Macochy do Císařské jeskyně zvané Moravské Lurdy.

Pro rodiče a děti

bude sloužena dětská mše svatá ve 14:00 hod.
Nutno přijít o cca 15 min. dříve přímo k jeskyni. Tuto dobu trvá samotný vstup

do jeskyně. Touto dětskou mší svatou vyvrcholí děkanátní setkání ministrantů (děkanství blanenské).

Pro dospělé

bude mše svatá začínat v 17:30 hod.
přímo v jeskyni,
sraz u vstupu do jeskyně nejpozději v 17:15 hod.
Tuto mši svatou doprovází dechová hudba Bivojanka z Jedovnic.

Využijme této jedinečné příležitosti,
kdy je mše sloužena v podzemním království krápníků – tedy v těsném spojení

se Stvořitelem tohoto světa. Zúčastnit se mohou všichni – i starší, kteří zvládnou 30 schodů.

V jeskyni není možno zajistit sezení.

Po skončení bude venku připravena možnost zakoupení malého občerstvení.
Vzhledem k tomu, že u Císařské jeskyně není možnost parkování, je nutno auta zaparkovat v obci
a k jeskyni dojít individuálně pěšky /cca 1,5 km/.
Vezměte si, prosím, s sebou baterku pro případ výpadku el. proudu a vlastní kancionály.

Vhodné je teplé oblečení - v jeskyni je chladno i za pěkného počasí.

Případné hromadné zájezdy, prosím, nahlaste na tel.: 516 442 221 nebo 732 255 635 – P. Václav Trmač.

Z historie:
Císařská jeskyně u Ostrova u Macochy je dnes známá především díky speleoterapii, kde se léčí děti s astmatem a onemocněním dýchacích cest. Ročně se tu vystřídá na 650 malých pacientů. V minulosti však bývala také poutním místem, kam každoročně kolem 25. října putovali věřící z Ostrova na pobožnost. Díky soše P. Marie Lurdské, umístěné od r. 1933 v jeskyni ve skalním výklenku, bylo místo nazýváno "Moravskými Lurdami".

Na počátku 50. let minulého století (1952) byla jeskyně pro turisty uzavřena a socha zmizela. Veškeré dosavadní pokusy sochu objevit byly bezvýsledné. Sloupský farář P. František Kozár proto v roce 2001 věnoval novou, rozměrově podobnou sochu P. Marie Lurdské, a zasadil se o to, aby byla umístěna do skalního výklenku v jeskyni na místě sochy původní.

V sobotu, 6. 10. 2001, se v Císařské jeskyni za hojné účasti věřících po mnoha letech konala mše svatá. Koncelebroval ji hodonínský farář P. Josef Zouhar, rodák z nedalekého Senetářova. Stalo se tak u příležitosti vysvěcení hřbitova a Božích muk v Ostrově. V dalších letech byla pouť přesunuta z měsíce října na květen, který je taktéž zasvěcen Panně Marii. Tak byla obnovena tradice Moravských Lurd.

Socha věnovaná P. Františkem Kozárem byla ze dřeva a ve vlhkém prostředí jeskyně trpěla. Proto byla vždy po pouti přenesena do sucha. V roce 2005 byla do jeskyně umístěna nová socha Pany Marie Lurdské, kterou v sobotu 21. května př  tradiční pouti vysvětil ostrovský farář a děkan ICLic Václav Trmač. Socha je z keramické dílny vyškovského výtvarníka akademického sochaře Karla Ševčíka.

Výzkum a zpřístupnění Císařské jeskyně pro turisty jsou spjaty se jménem Josefa Šamalíka, dlouholetého starosty Ostrova a prvorepublikového poslance za Lidovou stranu. Není bez zajímavosti, že současná úprava jeskyně vychází z jeho původní koncepce.

(Zpracovala Zdeňka Svobodová)

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 10. 05. 2008 | 2087 přečtení | Vytisknout článek

Od května budou nové internetové stránky pro naše farnosti.