Farní rada

Výstava obrazů a tapiserií na Žernůvce

Od 16. září 2010 můžete zhlédnout v Domově sv. Alžběty na Žernůvce novou výstavu obrazů a tapiserií. Její autorkou je akademická malířka Emilie Hostašová, členka sdružení Mixtum compositum při Unii výtvarných umělců ČR.

Brněnská rodačka prošla studiemi na VŠUP v Praze v ateliéru, který vedl profesor Antonín Kybal, zakladatel moderní české tapiserie. Tam se její orientace na textilní výtvarnictví rozšířila o hodnoty umělecké, především o studium malby. Malba byla v Kybalově ateliéru základním fenoménem, tvořila výchozí součást každé textilní realizace a byla i svébytnou výtvarnou formou finální. Tak se studiemi otevřel Emilii Hostašové široký výtvarný prostor naplněný obrazy, tapiseriemi a prostorovými objekty.
V Brně, kam se brzy po studiích vrátila, stála u zrodu artprotisu. Věnuje se ale také kresbě, grafice a navrhuje skleněné vitráže. Příroda a její součást - živá bytost - tvoří náměty jí viděného světa. Krajiny abstrahuje do zvlněných strukturálních forem, bytosti oživuje pohybem. Jejím velkým tématem  je pohyb v krajině, chůze, tanec, běh koně.
Také obrazy Emilie Hostašové se vyvíjejí, aniž by vybočovala z linie, která je tak neopakovatelně charakteristická pro její výtvarný projev. Provází je teplá barevnost, prostorová hloubka, dynamika pohybu umocněná zachycením jeho fází.
Plastičnost tkaných tapiserií, kterých vytvořila nemálo pro společenské prostory, souvisí s obrazy, na nichž právě pracuje. Maluje je na reliéfně na plastickém pozadí pastózními nánosy zářivých barev.
Pravidelně vystavuje na samostatných i skupinových výstavách v České republice i v zahraničí.
Výstava potrvá do 15. listopadu 2010. Nenechte si ujít tento jistě nevšední zážitek a přijďte k nám na Žernůvku.
                                                                                                                                               J.P.

Autor: P. Oldřich Chocholáč | Vydáno dne 30. 08. 2010 | 2879 přečtení | Vytisknout článek

V úterý 30. dubna budou stuštěny nové internetové stránky pro naše farnosti.