Kázání Boží hod vánoční

Slavnost Narození Páně

Luk 2, 15-20

V dnešní radostné zvěsti evangeliu jsme slyšeli o tom, jak šli pastýři do Betléma, podívat se na to, co se tam stalo. A nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích. Znamením pro pastýře a také pro nás je narozený Ježíš Kristus, položený v jeslích. Maria to všechno uchovávala v srdci a rozvažovala o tom. Zdá se, že dané znamení není snadno čitelné, že chce svůj čas. A proto jej Maria uchovává v srdci a rozvažuje o něm. Ne všechno lze pochopit ihned. Na první pohled to, co se tu odehrává, nejde dohromady s tím, co bylo zvěstováno. Ona přece uslyšela v Nazaretě toto: Bude veliký a bude nazván Synem Nejvyššího. Pán Bůh mu dá trůn jeho předka Davida. Betlém je skutečně město Davidovo, král David se tady narodil. Když přišli Josef s Marií do Betléma, nejenže tady nenašli trůn, dokonce pro něho nebylo místo ani v hostinci. Ten, který měl být nástupcem Davidovým, jeho potomkem, není přijat v domě Davidově. Maria s tím zápasí, protože to nechápe.

Nedávno jsem se dočetl jednu zajímavou myšlenku. Církevní otcové vysvětlovali, že jesle či žlab jsou symbolem hříchu. K čemu se totiž vrací zvíře? Ke žlabu, protože ve žlabu je žrádlo. Oslové a volové se sem dřív nebo později vracejí. A k čemu se vracíme my? Ke svým hříchům. Každý z nás má nějaký hřích, k němuž se vrací. Zpravidla zápasíme se svými hříchy po celý život. Všichni už jsme zakusili, že i když máme ty nejlepší úmysly, vždycky se najde hřích, ke kterému se vracíme, stejně jako dobytek ke žlabu.

A právě to je to místo, kam chce Ježíš vstoupit, kde chce být položen. V samém středu našeho hříchu. Bůh chce být vpuštěn do našeho hříchu. Chce, abychom ho vpustili ta, kde hřešíme, protože nás chce zachránit. A to je pěkný paradox. Nám se zdá, že Boha je třeba hledat ve svatyni. Bůh by měl být tam, kde je svaté místo. Ale on chce být právě v našem hříchu, a ne ve svatyni. Proč? Protože nás chce spasit. Chce nám přinést spásu, nepotřebuje naše modlitbičky. My bychom Pánu Bohu rádi vyhradili kostel. Máme pro něj takové pěkné místo v kostele. Vyrážíme tam jednou týdně, tak na hodinku, elegantně, zbožně, vytáhneme zvláštní oblečení. A nejlepší by bylo, aby tam Pán Bůh zůstal. Budeme ho navštěvovat aspoň jednou týdně, budeme ho uctívat, a on ať si tam zůstane. Jenže Bůh tohle nechce. On nehledá svou slávu, on hledá naši spásu.

Proto chce Bůh přebývat v samém středu našeho hříchu. Chce, abychom ho vpustili tam, kde hřešíme, protože nás chce spasit. Nepřišel proto, aby byl více oslavován, ale aby nám posloužil v překonání toho, k čemu se pořád vracíme, z čeho se sami nemůžeme osvobodit, k čemu jsme připoutáni jako zvíře ke žlabu. Chce nás zachránit z našeho hříchu. Bůh nepřichází kvůli sobě, přichází pouze kvůli nám. Na závěr ještě jeden citát Benedikt XVI. který napsal: Ježíš přišel, aby nám všem řekl, že nás všechny chce mít v ráji a že peklo, o kterém se dnes tak málo mluví, existuje a že je věčné pro všechny, kdo uzavírají svá srdce jeho lásce.

Autor: P. Petr Papoušek | Vydáno dne 24. 12. 2020 | 941 přečtení | Vytisknout článek

29.03.2024: Sbírka
V neděli 7. dubna bude při mši svaté sbírka na Charitu.

23.03.2024: Žehnání
V neděli 31. března po mši svaté je žehnání Velikočních pokrmů.